22 listopada 2023

Inteligentne instalacje, sterowniki do centralnego ogrzewania

Piszemy o sterownikach do urządzeń domowych. Piszemy również o regulatorach temperatury do sterowania we wnętrzach

Zainwestuj w sterowniki! Nie siedź cały sezon w kotłowni!

Sezon grzewczy rządzi się swoimi własnymi prawami. Tradycyjne ogrzewanie centralne rządzi się swoimi własnymi prawami, które każą dostosowaywać się do każdej, nawet najmniejszej usterki mechanizmu. Obecnie piece centralnego ogrzewania w większości mają w swoich zasobach jakieś nieskomplikowane sterowniki. Są niezbędne w sytuacjach, gdy trzeba zdać się na pracę kotła węglowego oraz użycie paliw. Te sterowniki są niewątpliwie potrzebne, ale trudno jest mówić o dawaniu przez nie jakiegokolwiek komfortu. Aby nie zwariować podczas sezonu grzewczego i nie być skazanym na ciągłe pilnowanie pracy pieca centralnego ogrzewania, trzeba pomyśleć o zakupieniu elementów sterowniczych, które dodatkowo usprawnią pracę mechanizmu odpowiedzialnego za emitowanie ciepła na obszarze naszego domu. Jaki pierwszy element sterowniczy przydatny w nowoczesnych instalacjach grzewczych możemy polecić Państwu miarowniki ciągowe. Sterowniki mają przede wszystkim za zadenie pracować tak, by bieżące potrzeby  komfortu cieplnego pokrywały się z wydajnością pracy kotła węglowego, co możliwe jest tylko w usprawnionych technicznie za pomoca automatyki mechanizmach. Nie wszystko bowiem w kwestii pracy obwodu zależeć będzie od dopływu paliwa.

Znacznie istotniejsze jest tu znaczenie powietrza otaczającego sferę palenia. Przy wolniejszym dostarczeniu powietrza paliwo będzie się wypalało bardzo wolno, a w kotle praca odbywać się będzie przy zdecydowanie mniejszych parametrach mocy. Automatyczne regulowanie pracy w piecu może być możliwe do kontrolowania właśnie dzięki wyżej wspomnianym miarownikom. Miarowniki posiadają coś w rodzaju unowocześnionych mini termostatów wyłaniających się z obszaru wodnego należącego do kotła. Związki chemiczne z głowic ulegają rozszerzaniu oraz podkurczaniu, na co wpływ ma wahanie temperatur. Dźwignia następnie zostanie wprowadzona w działanie. Klapa od otworu wlotowego powietrza poddawana jest więc pracy. Przy wzrastającej wartości temperatury klapa opada na dno. Wraz z obniżeniem temperatury – podnosi się do góry. Temperatura wody pochodzącej z obiegu może być regulowana poprzez gałki, w które wyposażone są mierniki. Łatwość działania oraz niska cena to główne zalety tego rodzaju specyfików. Nie trzeba angażować w cały proces zasilania elektrycznego. Niestety, dopatrywać się można także wad – dotyczą one w dużej mierze niskiej autentyczności pomiarowej. Miarki tego typu spotyka się najczęściej przy kotłach odpowiedzialnych za spalanie górne, najczęściej za pomocą węgla oraz koksu.

                Wentylatory doprowadzające powietrze do spalania są zjawiskiem bardzo przydatnym w mechanizmach grzewczych. Dzięki temu można swobodnie regulować także prędkość wirników. Elektroniczne urządzenia regulujące mają wbudowane czujniki temperaturowe. Zmierzyć można więc nie tylko temperaturę podgrzewającej sie wody, ale także temperaturę emitowanych spalin. W ten oto sposób mamy wszystko pod kontrolą. Regulatory dokonują analizy obu parametrów, z czego wyłania się wartość prędkości obrotowej pracy urządzenia wentylacyjnego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *