17 listopada 2022

Inteligentne instalacje, sterowniki do centralnego ogrzewania

Piszemy o sterownikach do urządzeń domowych. Piszemy również o regulatorach temperatury do sterowania we wnętrzach

W pozytywnej walce z wodnymi instalacjami…

W świadomości społecznej symbolem wodnych instalacji jest termostat. Okazuje się, że wodną instalacją kierować można nie tylko za pomocą tego archaicznego środka. Termostat jako mechanizm odpowiedzialny za działanie wodnych instalacji stał się już przeżytkiem, coraz mniej potrzebnym archaizmem. Współczesne instalacje wodne są już w wysokiem stopniu zautomatyzowane, podobnie jak i instalacje grzewcze oraz elektryczne. Coraz częściej termostaty grzejnikowe są zastępowane kotłową automatyką. Warto prześledzić różnice oraz podobieństwa między dwoma zjawiskami, by w razie czego móc dokonać w pełni świadomego wyboru. Najłatwiej reguluje się ogrzewanie charakteryzujące się niewielką akumulacyjnością. Chodzi o niską pojemność urządzeń grzewczych. Do tego rodzaju zaliczamy przede wszystkim grzejniki stalowe oraz płytowe. Ciepło może magazynować się w ścianach oraz podłogach przy betonie. Mówimy wtedy o zjawisku bezwładności cieplnej.

Zadanie zarządzania ciepłem w tym wypadku za pomocą termostatów jest bardzo mozolne i trudne, niedokładne. Termostat nie ma tej dokładności w sterowaniu mechanizmem, co nowoczesne sterowniki budujące grzewczą automatykę. W wyniku niedokładnej pracy termostatów nierzadko dochodzić może do przegrzania pomieszczeń mieszkalnych, np. W sytuacjach, kiedy rano wychodzimy do pracy i wracamy dopiero wieczorem. Ogrzewanie regulowane termostatem pracuje cały dzień, a ciepło magazynuje się w pomieszczeniu. Jeśli nie mamy wmontowanego nowoczesnego kotła z usprawnionymi zaworami –  o świadomym wykorzystaniu nadwyżki cieplnej przechodzącej choćby w podwyższenie ciepła bieżącej wody oraz o zaoszczędzeniu energetycznym nie ma co wspominać. Zautomatyzowane formy grzewcze w połączeniu z wodnymi instalacjami kierują mechanizmem także pod naszą nieobecność.

Energia magazynowana i wykorzystywana jest w świadomy sposób, mający zapewnić nam optymalną wygodę oraz praktyczne wykorzystywanie energii wytworzonej przez instalacje jakoby w bonusie. Nawet jeśli zapomnimy zaprogramować mechanizm na dane parametry, on sam zorientuje się w sytuacji, gdy coś będzie nie tak i nie dopuści do zmarnotrawienia nadwyżek energetycznych.

Termostaty mimo prezentowania nieco archaicznej formy, nadal są i prawdopodobnie będą chętnie używane. W mniej lub bardziej sprawny sposób odpowiadać mogą za usystematyzowanie i ustabilizowanie parametrów temperatur w wybranych pomieszczeniach. Stałym elementem każdego termostatu jest tzw. Główka. Strumień przepływających elektronów cieplnych reguluje się za pomoca jej przekręcania w daną stronę. Woda może wpływać do grzejników szybciej lub wolniej dzięki przekrecaniu główki termostatu. Nowoczesne główki termostatów są w stanie w odpowiedni sposób reagować na pojawiające się nadwyżki cieplne. Pompa obiegowa ma usprawnioną pracę dzięki wmontowanym zaworom termostatycznym. Po zamknięciu obwodu rośnie wartość ciśnienia, czujemy coraz silniejsze i mocniejsze dźwięki bulgoczącej wody w rurowym pędzie. Przy pompach, które steruje się za pomocą nowoczesnych urządzeń elektronicznych praca mechanizmu charakteryzuje się nieco większym zaoszczędzeniem energetycznym. Opory instalacyjne są całkiem normalną sprawą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *