17 listopada 2022

Inteligentne instalacje, sterowniki do centralnego ogrzewania

Piszemy o sterownikach do urządzeń domowych. Piszemy również o regulatorach temperatury do sterowania we wnętrzach

Symbioza kotłów z podłogami w dziedzinie ogrzewania.

Odpowiedni stopień procesów spalających materiałów wykorzystywanych do zasilania kotłów zapewni kompletne wykorzystanie surowców. Jeśli chodzi o połączenia systemów ogrzewających podłogi, niezbędne są tu pewnego rodzaju zawężenia. Aby ogrzewanie typu podłogowego funkcjonowało sprawnie, warstwa grzejna musi posiadać niskie stopnie temperaturowe. Podłoga staje się zarazem rozległym grzejnikiem. Trzeba jednak pamiętac o tym, aby nie przesadziś z ogrzewaniem podłogi. Specjaliści ostrzegają, że podgrzewane podłogi nie powinny mieć trmperatury przekraczającej 30 stopni C. Nieco inaczej systuacja ma się w pomieszczeniach łazienkowych. Tam jeszcze można tolerować stan temperatury przekraczający 30 stopni w rejonach podłogi, ale to zrozumiałe, ponieważ w pomieszczeniach łazienkowych panuje o wiele większy chłód, niż w miejscach typu salon lub pokój dzienny. W niektóych pomieszczeniach łazienkowych, o nieskoordynowanej cyrkulacji powietrza wręcz poleca się, by ogrzewanie podłogowe sięgało nawet rejestrów 35 stopni C. W bardzo chłodnych pomieszczeniach dopiero przy takiej temperaturze można wreszcie w pełni zacząć cieszyć się pełnią wygody podczas kąpieli czy zwyczajnych czynności pielęgnacyjnych.

Nagrzane w łazience powietrze powinno kierować się w chłodne przegrody łązienkowe, wtedy cyrkulacja będzie odbywała się w miarę swobodnie i w żadnym miejscu w łązience nie da się odczuć nadmiaru chłodu.  Jeśli ograniczymy wartość temperatury mechanizmu ogrzewającego podłogę, to analogicznie zmieni się temperatura wody krążącej w urządzeniach wchodzących w skład kompleksów grzewczych.

                Temperatura wody w kompleksach grzewczych powinna plasować się maksymalnie w rejonach 50 stopni C. Zbyt wysokie osiągnięcie temperatury skutkować może wieloma usterkami i postępującymi zniszczeniami. Na przykład moga rozstępować się płyty podłogowe, pękać panele, trzeba więc z temperaturą wody ogrzewającej nasze mieszkania obchodzić się w miarę ostrożnie. Aby nie martwić się przekroczeniem dozwolonego progu temperatury podgrzewania wody, nie trzeba silić się na wiele zabiegów, wystarczy postarać się o sprawne kotły na gaz oraz zespół prostych pomp ciepłowniczych. Wartość temperatury wprowadza się za pomocą zainstalowanych sterowników, jest to bardzo prosta czynność. Do zadań urządzenia zwanego termostatem należy obowiązek, aby w sytuacji dotarcia do wyznaczonego progu temperatury mechanizmy odpowiedzialne za działanie pomp i kotłów uległy odłączeniu od zasilania. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana w momencie, gdy kotły nie są zasilane paliwem, lecz węglem, albo też drewnem. Korzystając ze sterowników trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przy całej ich uniwersalności dbać należy o to, aby temperatura nie zjeżdżała zbyt nisko, gdy spalają się surowce na rzecz ogrzewania i podgrzewania wody. Zbyt niska temperatura sprawi, że spalanie przyniesie słąbsze efekty, niż w założeniu się planowało. W kotłach mogą przez to pojawić się zanieczyszczenia, a i one same z czasem mogą zacząć działać mniej sprawnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *