17 listopada 2022

Inteligentne instalacje, sterowniki do centralnego ogrzewania

Piszemy o sterownikach do urządzeń domowych. Piszemy również o regulatorach temperatury do sterowania we wnętrzach

Kiedy przychodzi najlepszy moment na montaż urządzeń zautomatyzowanych?

Budowa domu to szereg niekończących się inwestycji. Wszystko jest w fazie ruchomego i stale poddawanego zmianom projektu. Wielu z nas zastanawia się zatem, kiedy właściwie jest najlepszy moment na to, aby urządzić w domu inteligentną strefę zarządzania wszystkimi parametrami ochronnnymi i mechanicznymi. Jedni wybiorą moemnt budowy, inni w trosce o finanse zdecydują sie na instalacje już wtedy, gdy dom stanie i zostanie położona ostatnia dachówka na samym szczycie. Wybór zależy od nas samych, a nie trzeba chyba dodawać, że wszystko komplikują aspekty finansowe, ponieważ zakup inteligentnych systemów zarządzających, kolektorów słonecznych, czy urządzeń odpowiedzialnych za dynamiczną klimatyzację trudno nazwać tanimi – takie czasy, że za wprowadzenie najnowocześniejszych technologii pod domowe strzechy trzeba po prostu sowicie zapłacić, a do tego jeszcze dochodzić będą przeciez koszty utrzymania mechanizmów. Czyli stoimy przed widmem aktywnej skarbonki. Wszystko to jest jednak do zniesienia, bo tak naprawdę żadne pieniądze nie oddadzą nam komfortu mieszkania w nowocześnie i praktycznie urządzonym miejscu.

                Rekuperatory to urządzenia odpowiadające za ergonomiczną wentylację pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki nim zmniejszają się gwałtownie koszty wprowadzania ogrzewania do domu. Ciepło odbiera się po prostu z powietrza ulegającego wywiewaniu. Mechanizm będzie działał wzorowo, jeśli w domu znajdować się będzie rozbudowana sieć wentylacyjna. Żeby cały mechanizm został profesjonalnie zamontowany, należy zabrać się do jego montowania jeszcze przed ostatecznymi pracami mającymi na celu wykończyć budowę domu pod kątem estetycznym, jak i technicznym. Największą głupotą mogłoby się okazać montowanie klimatyzacji w momencie, gdy ściany są już wygładzone, a tynki położone. To zwyczajnie podwójnie wykonywana praca, oczywiście, przekładająca się także na podwójne koszta. Rekuperatory mają sens istnienia w gospodarstwach domowych tylko wtedy, gdy ich praca współgra z odprowadzaniem ciepła przez kominy z systemami nawiewnymi.

                Z kolei kolektorom słonecznym zawdzięczamy oszczędność energetyczną, przekładającą się często na niski stan rachunków za energię elektryczną, ale nie tylko. Zazwyczaj kolektory pojawiają się na obszarach gospodarstw domowych w chwili, gdy domy są już prawie wykończone pod względem technicznym i estetycznym. Wygodnym rozwiązaniem jest połączenie kolektora ze zbiornikiem, gdzie nagrzewać się będzie woda. Rury prowadzące można bez kłopotu zakamuflować za pomocą zabudowy, albo kompozycji płytowych i panelowych. Możliwości materiałowych jest na tyle sporo, że każdy znajdzie rozwiązanie dla swoich potrzeb idealne. Usytuowanie kolektora słonecznego ma tutaj ogromne znaczenie. Najlepszym miejscem dla niego będzie dach., tam promienie słoneczne najszybciej trafią na jego strukturę. Kolektor nie może być zacieniony, ponieważ będzie pracował mało efektywnie i w wolniejszym tempie, niż się po nim spodziewamy. Aparaturę solarną kupować można także na raty, więc coraz więcej polskich rodzin może sobie pozwolić na taki wydatek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *